štvrtok, 3. marca 2016

O Premenách KRINOLÍNY

Krinolína je prostriedok na tvarovanie sukne. Ako zbierka spodničiek sa krinolína svojim spôsobom používala od 15. storočia.
Krinolína je doplnok, ktorý zažil svoju novú slávnu éru predovšetkým vo Viktoriánskom období. Dovtedy bol výsadou hlavne rokoka, kedy bola krinolína natoľko obrovská, že by sa s ňou dámy nezmestili cez obyčajné dvere a pre potreby pohodlného žitia s ňou sa dokonca aj vyrábal nábytok prispôsobený krinolínam.

V rokoku išli hlavne do bokov, dámy si o ne dokonca mohli opierať ruky. Boli tak mohutné, že sa zámerne zjemňovali detailnejšími ozdobami na ženách - ako boli napríklad mušky, či iné drobné doplnky. Krinolína v rokoku mala názov panier a bola vlastne prierezom, na ktorom bolo množstvo nerovnako dlhých látok. Jednu bolo možné "obaliť" až 30 metrami látky.
Okolo roku 1745 sa objavila najmohutnejšia verzia panier á coudes - jej 150 cm priviedlo k obľúbenosti široké pohovky. Sedieť v kresle nebolo fyzicky možné :D.
Viktoriánska krinolína sa rozširovala až od pásu dole a tvorilo ju päť obručí potiahnutých látkou: crine-lin. Bola mimoriadne módna, hoci miestami až nebezpečná. Známy bol napríklad prípad dámy, ktorá skonala na plese po tom, čo jej zničená krinolína prebodla vnútorné orgány, alebo vraj mohli ženy aj zhorieť, keď sa im napríklad krinolína "chytila".
Nebolo ľahké sa v nej pohybovať a rozhodne nebolo rozumné robiť prudké pohyby, pretože sa potom povážlivo rozhojdala xD. "Moderná" bola tvorená veľrybími kosticami, ale predtým sa používalo drevo, či kov. Krinolíny boli nakoniec tak široké, až si medzi súčasníkmi vyslúžili posmech a koloval nie jeden vtip na tento módny výstrelok.
Až okolo 1870 sa začína sukňa naberať vzadu a populárny je turnier, teda tzv. "honzík".
A ten je niečo ako bodka za érou klasickej krinolíny - jej posledná fáza:).Ak ste tento článok videli aj na sagaraa.blog.cz, je to ok. Vediem dva blogy :)

Zdroje:
obr.


2 komentáre:

 1. Occhhh! Vždy som chcela zažiť ten pocit, keď máš na sebe oblečenú krinolínu a všetky tie sukne...no proste celý komplet.
  Inak keď som chodila na prednášku o dejinách odievania, tak profesorka hovorila, že krinolíny sa dajú veľmi ľahko zohnať vo Francúzsku na blšákoch. Hoci ako tak sledujem viaceré insta účty, na francúzskych blšákoch zoženieš naozaj veľa krásnych dobových vecí. =(

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vazne???? o.O Nikdy som nechcela ist do Francúzska, ale teraz to prehodnocujem :D

   Odstrániť