štvrtok, 10. marca 2016

VIKTORIÁNSKA DÁMA a jej odievanie

Viktoriánska móda mi príde dokonalá. Poďme si teda rozobrať, čo taká Viktoriánska dáma na sebe vlastne mala.
Spodné oblečenie –
Viktoriánske nohavičky boli niečím, čo my by sme samozrejme už „nohavičkami“ ani nenazvali XD. Koniec koncov, doba bola tak veľmi prudérna, že lekár vyšetroval ženu takým spôsobom, že mu opisovala, čo ju trápi na figuríne, kde si to mohol ďalej predstavovať. Spodný odev bol tvorený košieľkami a nohavicami, ktoré siahali po kolená. Na kolenách bývali voľné alebo stiahnuté.
Korzet –
V polovici 19. storočia sa stala ideálom postava presýpacích hodín. Pás musel byť čo najútlejší a čo bolo nové pri korzetoch viktoriánskej doby bol fakt, že nekončili v páse, ale až pod pásom, aby sa dotvorila oblosť postavy. Zo skorej viktoriánskej éry po neskoršiu sa „presýpacie hodiny“ čoraz viac zvýrazňujú. Požadovaný pás bol 50cm, čo sa mnohokrát dosahovalo až po opakovanom usilovnom sťahovaní sa do korzetu vystuženého oceľovými pásmi a kosticami. V tomto období vrcholila masová výroba korzetov – vo Francúzsku sa stalo šitie korzetov samostatným odvetvím krajčírstva.
Sukňa –
Základom bola krinolína a asi bolo každému jasné, že je to šialene nepraktické, lebo na jednom rozkošnom blogu som našla dokonca zbierku viktoriánskych vtipov na túto tému (Dve dámy pred kostolom:  „Och, ten kostol je krásny, len škoda, že má úzke dvere.“) Vtip sa určite vzťahuje na obriu krinolínu, ktorá vytvára širokú nadýchanú sukňu. Asi ani nemusím pripomínať, že viktoriánske šaty boli ťažké a v lete dosť nepríjemne, nakoľko boli najprv tvorené navrstvením, preto tzv. „rám klietky“ – krinolína, ktorá sa začala používať po roku 1856, bola vítaná, nakoľko aspoň „vyradila“ množstvo spodničiek. Avšak Viktoriánska éra v sebe tiež zahŕňa prechod na výstuže, ktoré vytvárali sukňu nadýchanú v zadnej partii tela dámy. Ide vlastne o úzku sukňu, ktorú vzadu zväčšuje tzv. turnýr. (z franz. tournure – tvárnosť, spôsob držania).
Klobúky –
Boli dôležité! Viktoriánska dáma nikdy neodišla z domu bez klobúku a najlepšie bolo, keď bol prispôsobený účesu. Klobúky na sklonku éry boli už skutočne bohato zdobené a neprehliadnuteľné. Neskôr bolo veľmi módne používať na ich dekoráciu (okrem kvetov a stužiek) – tiež vtáčie perá. Klobúky vyjadrovali tiež status a váženosť.
 
Topánky –
Nemávali prehnane vysoké podpätky, boli ženské, často šnurovacie a používali sa hlavne tri typy – od „vyššej“ topánky po malú črievičku. A nie je v mojich silách nájsť viac detailov ...
Make-up –
V podstate sa nejaké primaľovanie veľmi neschvaľovalo, možno tak decentné primaľovanie líc.
Viktoriánska lady bola totiž bledá a krehká – takže sa musela vyhýbať priamemu slnku. Je teda prirodzené, že obľúbené boli slnečníky a dokonca aj doma bývali izby zatiahnuté závesmi, aby dáma neskĺzla až do vulgárnosti – čo by sa jej „podarilo“ obyčajným opálením;).
Nuž... a máme komplet Viktoriánsku dámu;). Hádam aj zaujalo.


Zdroje:

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára