štvrtok, 19. mája 2016

O DOMČEKOCH PRE BÁBIKY... a nielen pre deti

S domčekmi pre bábiky sa hrávali predovšetkým bohaté viktoriánske deti. Dovtedy však bývali domčeky vyslovene otázkou prestíže a prezentácie. Kúskom umenia v bohatej domácnosti. Často napríklad bývali darované rodinnými príslušníkmi ako svadobný dar.

Miniatúry pre Bohatých Obdivovateľov
Začalo to vraj v 16.storočí práve princom Albrechtom V. z Bavorska, ktorý si dal vyrobiť zmenšenú kópiu vlastného sídla, aby sa mohol popýšiť svojim majetkom. Jeho miniatúrne vínne pivnice dokonca skrývali aj fľaštičky plnené vínom. Precíznosť a použitie drahých materiálov, aby aj budúce domčeky pre bábiky vyzerali dokonale „živo“ práve zvyšovali ich ceny do závratných rozmerov.
Zamat, brokát – výrobcovia sa nebránili žiadnemu luxusu. V knižniciach ste našli mini-glóbusy a pokojne aj 300 knižiek, ktoré sa dali vytiahnuť z políc, knižky mali poťahy, bábiky dokonalé oblečenie, tapety boli s mini vzorom toho istého, čo mali ľudia na svojich vlastných stenách, alebo skrátka obsahovali všetko to, čo bolo práve in. Ani nevraviac, že postupne bývali domčeky tiež plne elektrizované, modernizovali sa rovnako ako sa modernizovali skutočné domácnosti. Ale práve malí Viktoriánci sa s nimi skutočne hrali! A preto museli domčeky spĺňať didaktické účly. Dievčatká mali plne vybavené a funkčné kuchynky, aby dobre vedeli, čo má ako slúžka používať :).
Jeden z najslávnejších domčekov predstavuje kópia Windsoru, ktorý bol narodeninovým darčekom pre kráľovnú Máriu. Pracovalo sa na ňom skoro 4 roky (1921-1924), aby obsahoval aj najmenšie detaily – rodinné fotografie, lustre, umelecké diela, knihy, či kúpeľňu napojenú na studenú a teplú vodu.
Objavovali sa tiež domčeky, ktoré boli rovno súčasťou akejsi skrine, čiže boli vlastne nábytkom.

Centrum Výroby                                           
Na centrum výroby domčekov sa vypracoval Normiberg, avšak v tesnom závese bola Paríž, kde sa predovšetkým vyrábali prekrásne bábiky aj s ich delikátne šitými šatôčkami. V Anglicku boli ku príkladu najznámejšie výrobne Silber and Flaming alebo Lines Brothers. Prvá spomínaná mala „v rukách“ Viktoriánske Anglicko, druhá „ovládla“ 20.storočie a vrchol zažívala v roku 1947.
Kto má kopu času a zbytočné peniaze na cestu môže si 12 prekrásnych domčekov ako na dlani  obzrieť v Londýne v Museum of Childhood.
Zdroje:
http://www.theguardian.com/artanddesign/2014/dec/14/history-of-the-dolls-house-small-stories-victoria-albert-museum
obr.
http://smallisimo.com/

7 komentárov:

 1. Ja som vždy túžila po takom tom "barbinovskom", keď leteli barbie, uf už toooľko rokov dozadu :-)))) nikdy som ho však nevlastnila :P.
  Tieto z tých niekdajších dôb vyzerajú ale krásne, tak....vyšperkovane :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. :D ja som mala barbi domcek.... aj barbi konika... aj vsetky mozne barbi veci...a vôbec som sa s tym nehrala :D

   Odstrániť
  2. Hehe, možno to teda bolo len o tej túžbe to vlastniť :D :D :D človek vždy chce to, čo nemôže mať a keď to už má, tak chce niečo iné :D

   Odstrániť
  3. skor o tuzbe mojej starsej sestry... ktora tieto barbi veci zboznovala, ale uz mala svoj vek, tak to nanucovala mne xD

   Odstrániť
 2. no a práve citam knihu miniaturista :D a presne teraz hlavna predstavitelka dostala miniaturu domu od svojho manzela

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ano ano...uz na goodreadse som sa ta pytala ake to je! potom daj rozhodne vediet!

   Odstrániť
  2. tak ja na goodreads chodim len ked zacinam alebo koncim knihu :) a nie je to tak casto :)....jasne dam vediet :)

   Odstrániť