streda, 15. júna 2016

STRUČNE O HISTÓRII KORZETOV

Napísať niečo bližšie o korzetoch mi napadlo nielen preto, že vyslovene obľubujem tento kúsok oblečenia – ak sa teda nebavíme o spodnom prádle, ale vysoko autentickom korzete s použiteľnými pevnými kosticami, ktorý si viem obliecť ako „oblečenie“ – ale tiež úzko súvisí s burlesqou, ktorú ako takú tiež obdivujem.
Čo možno niekoho prekvapí – korzety (nie v presnom slova zmysle, samozrejme) existovali už v Neolite. Jaskynné maľby naznačujú obruče okolo pása, ktoré neolitickým ženám pás zužovali. Taktiež každý už asi videl sošky Kréťaniek – pod nahými prsiami mali niečo, čo nápadne vyzerá ako korzet.
Korzet ako ho poznáme dnes však prišiel na scénu v 14.-15.storočí.
Mimochodom, vedeli ste, že už z toho obdobia pochádza čosi ako prababička podprsenky? Dá sa teda povedať, že tento kus odevu sa využíval ešte skôr ako nastala módna éra "pravých" korzetov... až kým nedošlo k jej znovu-objaveniu. V 13.-14.storočí sa nosila „len“ dlhá suknica, na bokoch šnurovaná a volala sa surcot. Pod ňou bolo cotte, a práve to sa sťahovalo podľa potreby na drieku. V 14.storočí vznikol prvý vystužený korzet potiahnutý látkou. Vyrobili ho v Taliansku. 17.storočie znamenalo výstuž oceľovú, drevenú, ale aj z veľrybích kostí, na ktorých extrémnu neohybnosť začali postupne poukazovať lekári. V tom období tiež vznikali korzety, ktorých kostice boli špeciálne prispôsobené možnosti zasunúť do nich dýku. Začínali sa tiež objavovať hranice, do ktorých sa až dá sťahovať telo. Čo je zaujímavé – renesančný korzet „opevňuje“ telo z dôvodu cudnosti (asi sa cez neho ťažko dostávalo ha ha), no a rokokový korzet sa nesie pre zmenu v znamení koketérie. 
Rok 1800 prináša vynález kovových očiek. Tie šetrili látku a dopriali možnosť sťahovania až do bezvedomia. Súčasnosť: ja, môj šatník a ... no ... to je jedno. Poďme ešte trochu späť. V 19.storočí sa preferoval osí pás – ženy túžili mať menej ako 53 centimetrov. Dokázali sa šnurovať, až kým im niektoré partie na tele doslova znecitliveli.
Problémy spojené s nosením korzetu sa samozrejme ukazovali, ale na obľube im to neubralo. Ak sa korzet poškodil mohol žene prepichnúť vnútorný orgán a zabiť ju. Ani nehovoriac o trvalom znetvorení postavy, o stláčaní vnútorných orgánov. Pri šnurovaní však nebolo vhodné prejaviť bolesť. Vhodnejšie bolo naučiť sa plytko dýchať, menej jesť a dakedy si radšej odpustiť sedenie, ktoré nie vždy bolo možné a pre istotu si so sebou nosiť „čuchaciu“ soľ, ak by sa objavila nevoľnosť. Samozrejme, nebolo to ako vo filmoch zachytávajúcich Viktoriáncov, čo bola silná éra pre korzety, šialené krinolíny a rôzne iné výstrelky, kde dámy hojne omdlievajú pri každom rozrušení, ale nevoľnosť sa rozhodne mohla dostaviť predovšetkým pri tanci. Korzet bol tak pevný, že zmenšoval aj objem pľúc. Dokonca existovali aj verzie pre tehotné ženy a tiež pre mužov.
Doslova samozrejmosťou sa stali od polovice 19.storočia. Dámy sťahovali oceľové kostice, chudobnejšie ženy na taký špás nemali peniaze ani chuť, takže nosili corselety, ktoré boli priamo na páse a mohli si ich šnurovať samé.
Nie zanedbateľné bolo, že tvaroval poprsie. Jeho sláva začala upadať práve po vynájdení podprsenky. Mimochodom, rok 1880 bol rokom prvej push-up podprsenky. Mohli si ju dovoliť len zámožné dámy.
Ženy neboli slepé, hlúpe, ani príliš znecitlivené. Síce korzety väčšina preferovala, boli predsa v móde a hlavne francúzske továrne na výrobu korzetov prežívali slávne obdobia, v Nemecku napríklad vznikli prvé dielne na korzety so šijacími strojmi. Ale niektoré ženy sa proti nim dokonca verejne búrili, pretože im bolo jasné, že sú nielen nepohodlné, ale aj nezdravé. Francúz Jacques Bonnaud v roku 1770 zašiel tak ďaleko, že napísal celé dielo s príznačným názvom „Degenerácia ľudskej rasy skrz nosenie korzetov z veľrybích kostíc“.
Na záver len podotknem, že môžeme byť rady, že korzety už netvoria predpísané „oblečenie“, ale iba módny výstrelok. O to viac radosti nám prinášajú – možnosť vytvoriť si osí pás je ešte stále lákavá a na druhej strane – sú neoddeliteľnou súčasťou burleskných vystúpení, ktoré momentálne prežívajú svoje znovuzrodenie. A vždy sme ich poznali ako prvok gotickej, či momentálne steampunkovej vlny.


Zdroje:
http://historyweb.dennikn.sk/clanky/detail/stredoveka-wonderbra#.V2Gk4buLTIU

8 komentárov:

 1. Ja som minule právaže čítala jeden článok a tam písali o tom, že v 19. storočí normálne ženy (stále však hovoríme o vyššej vrstve) sťahovali pás, ak si dobre pamätám, tak o 4-7 cm, čo v zásade nie je vôbec veľa. A že pás pôsobil útlo len opticky, vďaka strihu šiat, vypchávkam atď. Šak som ti posielala tú reprodukciu korzeta, kde boli boky vystlaté aby ti to vlastne tvorilo takú oblú siluetu... SAmozrejme ale, že sa našli aj extrémne stiahnuté ženy, ale to je podľa mňa rovnako ako dnes - niektoré idú do extrému a niektoré len tak pre pekný efekt (a skvelý pocit =D). A túto myšlienku: korzet=extrémne sťahovanie vlastne zaviedla fetišistická literatúra v 19. storočí...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aspoň tak písali v tom článku. =)

   Odstrániť
  2. wow, tak to su fakt zaujimave informacie...ale je pravda, ze ktovie ako to bolo naozaj, to uz povedia len tie zeny (resp. nepovedia :D), ze si sa s tym naucili zit, alebo to prisposobili kadzodennemu zivotu (co mi aj pride logickejsie).... ale zasa mas kvantum fotiek Viktorianiek, ktore su sialene stiahnute, no stale to mohla byt len nejaka extremna vrstva :D... na druhej strane, keby to aspon v tom vrcholiacom obdobi neprehanali, preco by sa zachovalo tolko publikacii venovanych skodlivosti prehnaneho stahovania??

   Odstrániť
  3. No ja to beriem tak - koho v tej dobe fotili? Herečky, prostitútky... samozrejme mali portréty aj normálny ľudia, ale tých nefotili v spodnom prádle ani neboli štylizovaní "do módnej" fotografie. A to je ako dnes - taká herečka je chudšia, krajšia ako normálna žena. Tak si myslím, že aj tie ženy s extrémne stiahnutým pásom si len vytvárali "svoj image". Ale naozaj, bohvie... len teda toto som čítala...
   Pre mňa je dôležité, že extrémne sťahovanie sa mi nepáči, je to podľa mňa presný opak toho, čo má korzet vytvárať a to je krásna silueta so štíhlym, no na pohľad stále prirodzeným pásom!....

   Inak je to potom tento článok: http://www.collectorsweekly.com/articles/everything-you-know-about-corsets-is-false/

   Odstrániť
 2. Hlavně si myslím, nemám to ověřeno, jen skládám informace, že strašně muselo ochabovat zádové svalstvo v korzetu, když tvořil pevnou výstuž. Takový bederní pás. I hrudní.
  Nelíbí se mi, jak moc to "ničí orgány". Viděla jsem totiž kdysi fotku nějaké ženy, která korzet nosily roky, a i po jeho sundání byla znetvořená. Něco jako nohy gejšy.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Videla som dokument o takej starsej dame..a bola to hrôza! Stála deformácia a ekzem na pokožke, čo nedýcha :-\

   Odstrániť
 3. O korzetoch toho veľa neviem, takže z článku som sa dozvedela kopu nových informácií, ktoré mi možno poslúžia aj pri písaní.
  Fakt super :)

  OdpovedaťOdstrániť