streda, 10. augusta 2016

POSMRTNÁ FOTOGRAFIA

Posmrtná fotografia, nazývaná tiež Memento Mori, slúžila ako spomienka na zosnulého.
Populárna bola vo viktoriánskom období, predovšetkým z dôvodu vysokej detskej úmrtnosti. To, čo je pre nás nemysliteľné a desivé, znamenalo pre viktoriánske matky jedinú spomienku na krátky život ich milovaného dieťaťa. Treba si tiež uvedomiť, že samotná fotografia bola v istých obdobiach niečo skutočne výnimočné, a preto, ak už rodinní príslušníci žiadnu nevlastnili, záležalo im na tom, aby mali aspoň tú jedinú, hoci aj po smrti milovaného.
Pri posmrtnej fotografii bývali zosnulí často krát obkolesení svojimi žijúcimi príbuznými a tiež v polohe, ktorá evokovala dojem, akoby mŕtvy stále žil. Na niektorých fotkách boli zosnulí dokonca v stoji - čo sa dalo dosiahnuť podpornou konštrukciou, ktorá bola na fotografii schovaná za chrbtom človeka. Poprípade mali prifarbené líca, či otvorené oči. Málokedy boli zvečnení priamo v rakve.
Ľudia, ak neboli z majetnej vrstvy, si nemohli vždy dovoliť drahý pohreb, preto boli ich milovaní pochovávaní rýchlo a nebolo možné čakať na všetkých príbuzných, kým pricestovali. A to bol jeden z ďalších dôvodov, pre ktoré posmrtná fotografia ešte o niečo viac spĺňala svoje poslanie pripomienky na blízkeho. Počas svojho hľadania som dokonca natrafila aj na starú posmrtnú fotografiu psa.
Post-mortem fotografia dosiahla vrchol popularity koncom 19. storočia a potom postupne zanikala. Mnohé posmrtné fotografie boli, už v období kedy samotné fotografovanie nebolo až takou výnimkou, zničené, pretože rodiny už nechceli mať v albumoch obrázky podobného typu. 

Zdroje:
obr.


4 komentáre:

 1. Tak toto je najdesivejšia ale zároveň najzaujímavejšia info, akú som kedy počula..Vďaka Tebe a BB spoznávam viktoriánsku éru a hoci toto znie vyslovene strašidelne, začínajú sa mi celkom páčiť :)
  Inak, že nemali fotografie blízkych...To by sa v dnešnej dobe nemohlo stať :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Viktoriánci sú fascinujúci, veď my vieme, prečo sa nám páčia xD

   Odstrániť
 2. ach ten pocit ak pozeras na fotku okolo ktorej stoja živý ľudia a akurat ten v strede je sice podopretý ale mrtvy je hrozna predstava...ja ja by som nedokazala sa vobec takeho niecoho zucastnit :-/ :(

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ak by si bola Viktoriánka, možno áno... Vedela by si, že je to bude prvá a posledná podobizeň tvojho milovaného, ktorú budeš vlastniť. Myslím, že aj z toho dôvodu ich štylizovali ako živých. Matka nemala inú fotku ako túto...ale nechcela hľadieť na mŕtve dieťa, pravdepodobne sama chcela, aby bolo obklopené napr. svojimi hračkami a súrodencami.

   Odstrániť