štvrtok, 26. januára 2017

KAMEJE a ich miesto v histórii šperkov

Keďže kameje boli typom šperku, ktorý je pre mňa osobne veľmi obľúbený, rozhodla som sa na tieto vznešene pôsobiace ozdoby trošku zamerať. Dúfam, že sa vám článok bude páčiť a hádam v nich nájdete rovnaké zaľúbenie ako ja:).

História Kamejí
Majú za sebou hlbokú históriu. Kameje boli populárne už v časoch starovekého Ríma a Grécka, odkiaľ pochádzajú mnohé nálezy, ktoré nám ukazujú, že tento vyrezávaný šperk nebol vždy iba profilom dámy, čo sa stalo vysoko popularizovanou predstavou kameje od Viktoriánskeho obdobia vyššie.
Našli sa však aj v starovekom Egypte. Kameja mohla niesť obraz zátišia, či obľúbeného zvieratka, no ak išlo o ľudské profily, obvykle bývali adresné – išlo o tvár súčasného vládcu, filozofa, či skrátka akejsi starovekej celebrity. Keď išlo priamo o Rimanov a Grékov, samozrejme často niesli podobu božstiev. V neskoršom období učarovali napríklad aj Napoleonovi, ktorý nadšene spromoval založenie školy v Paríži venujúcej sa výučbe vyrezávania kamejí. Jeho manželka, cisárovná Jozefína, ich mala tiež v obľube – známy bol napr. diadém s kamejami, ktorý si cenila.
Skutočne populárnymi sa kameje stali vo Viktoriánskom období, kedy do popredia vystúpili dobre známe profily viktoriánskych dám. Po období 2. svetovej vojny začali byť prístupné širokej verejnosti a kvôli, či skôr vďaka (keďže ja sama kameju vlastním ako „bižutérnu starožitnosť“) rozšíreniu bižutérnych šperkov prestávali byť symbolom vyššieho postavenia.
Moje kameje

Materiál Kamejí
intaglia
Kameje sú a boli v podobe príveskov, brošní, prsteňov, náušníc... ich použitie je pestré. Motív je vypuklý. Kameja môže mať niekoľko rôznofarebných vrstiev. Pôvodný materiál bol samozrejme vysoko kvalitný a drahý. Materiál využitý pri nich teda bol – polodrahokam, ónyx, achát, mušľa, sklo, skamenelý dub, slonovina, či perleť a iné. A hoci súčasná doba ponúka „lacnejšie“ kameje, neznamená to, že neexistujú spoločnosti špecializované na drahé a kvalitné kameje.
Dá sa povedať, že opačný šperk od kameje je intaglia. Tieto šperky neboli vyrezávané vypuklo, ale boli vyhĺbené.


Zdroje:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Arte_romana,_cameo_in_sardonice_con_guiulia_domna_come_dea_luna_o_syria,_193-217.JPG
obr.


4 komentáre:

 1. Hm...videla som niečo také, ale myslím, že len vo filmoch, aj keď mi to trošku pripomína brošne starých rodičov, ale tie asi nemajú takú cenu :D Každopádne, musela to byť dosť pracná robota vytvoriť to.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nuž...keď bolo kedysi všetko handmade :-) :-) :-)...

   Odstrániť
 2. už som si objednala z Ali :D ale myslím si ....vlastne určite to je len imitácia ...ale teším sa na ňu

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ono teraz už je asi všetko imitácia :-) uuu... chcem potom vidieť akú si kúpila!!

   Odstrániť